0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ana SayfaBlogBilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları. Bilgisayarlar ilk aldığınızda adeta bir canavar gibi çalışır. Ancak kullanmaya başladıkça yavaşlama, ısınma, kasma gibi problemler meydana gelebilir. Söz konusu problemlerin ortadan kaldırılması ve performansın etkilenmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları

Dikkat edilmesi gereken unsurlar; kötü performans gösterdiğini, çok yavaş olduğunu veya işin gelişimi için zorluklar sunduğunu her gördüğümüzde bir bilgisayar satın almaktan daha uygun bir çözüm olabilir. Şimdi gelin, bilgisayarınızın performansını artırmak için gerekli tüm ipuçlarını hep birlikte inceleyelim.

 

Çalışan Programları Kontrol Edin

Control + alt + delete tuşlarına basın, “işlemler” sekmesine gidin ve nelerin çalıştığını kontrol edin. Bazen birçok uygulama aynı anda çalıştığı için bilgisayar yavaştır ve RAM’i düşük olabilir. İhtiyacınız olmayan işlemleri sonlandırın.

Virüsleri Ortadan Kaldırın

Virüsler veya casus yazılımlar bilgisayarınıza girmişse, bunun tekrar olması muhtemeldir. İyi bir antivirüs edinin, bir tarama yapın ve kırk enfeksiyonu ortadan kaldırın. Bilgisayarınızı çok yavaşlatan bir virüs programı yüklediyseniz, sizin için daha iyi olan başka bir tane almaya çalışın.

RAM’i Artırın

Bilgisayarınızı aldığınızdan beri Ram’i hiç yükseltmediyseniz belki de artık zamanı gelmiştir. Yeni bir bilgisayara yatırım yapmaya gerek olmadığını düşünüyorsanız, en azından RAM’i artırmalısınız.

Çok Ağır Programlarla Çalışmayın

Bilgisayarınız video gibi belirli programların yürütülmesini desteklemeye hazır değilse, birkaç şey yapabilirsiniz. Video kartınızı değiştirin ve RAM’i artırın veya sahip olduğunuz donanıma daha uygun başka yazılımlar arayın.

Tarayıcınızı Gereksizlerden Temizleyin

Çoğu zaman bilgisayarın performansını etkileyen şey, tarayıcıya yüklenen eklentilerden başka bir şey değildir. Bazen oldukça tehlikeli ve bazen sadece can sıkıcıdır. İndirdiğiniz “araç çubukları”ndan emin değilseniz, Araçlar > Firefox Eklentileri veya Google Chrome eklentilerine gidin ve ihtiyacınız olmayanları silin.

Daha Az Ağır Bir İşletim Sistemi Kullanın

Windows Vista ile çalışmak bazı bilgisayarlarda son derece rahatsız edici olabilir. Bu işletim sistemine ve 1 GB RAM’e sahip bilgisayarlarınız varsa, Windows 7’ye yükseltmek, hatta daha az kullanılan XP’ye dönmek daha iyidir.

Bilgisayarınızı Boşaltın

Tüm kullanılabilir sabit disk alanını kapatıyorsanız, bellekte yer olmadığına dair bilgi posterleri alıyor olacaksınız. Dosyaları kaydetmede sorun yaşıyorsanız, bunları bir yedekle buluta kaydedebilir ve ardından ihtiyacınız olanı indirebilirsiniz.

 

Başlangıç Uygulamalarını Devre Dışı Bırakın

Başlangıç uygulamaları, bilgisayarların açılış sürelerini doğrudan etkilemektedir. Bunun yanı sıra açılıştan sonra arka planda faaliyet gösteren uygulamalar da performans üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmaktadır. Bu nedenle başlangıç uygulamalarını kontrol altına almanız çok önemlidir. Ayarlar > Uygulamalar > Başlangıç ya da Görev Yöneticisinden başlangıç sekmesine geçiş yapabilir ve uygulamaları kontrol edebilirsiniz.

Sabit Sürücünüzü Temizleyin

SSD ya da HHD gibi sabit sürücülerin temizliğini yapmak bilgisayarınızın performansını artıracaktır. Ayarları > Sistem > Depolama adımları ile pek çok veri ve çerezin neden olduğu etkilerden kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra parçalanmış verileri optimize ederek hard diskin daha iyi bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar teknik servisi aracılığıyla bilgisayarlarınızın performansını tam olarak gözden geçirmeniz, bilgisayarınızın düşük performans göstermesine çözüm olabilir. Bu nedenle SSD ve Ram yükseltme gibi işlemler için profesyonel bir destek almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Son Yazılar

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir? Yeni bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız mevcut çok çeşitli seçenekler sizi yorabilir. Ekranı yenilemek için yüksek...

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyun bilgisayarı satın almak pek çok oyun severin hayalidir. Ancak bilgisayarı satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği en önemli soru işaretlerinden bir tanesidir. Siz...

Bilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Günümüzde Hard Disklerin döneminin kapanması ile birlikte SSD'ler çok daha ön plana çıkmıştır. Solid State Drive olarak bilinen bu diskler çok daha iyi bir...

Ürünlerimiz

Sohbet başlatın!
1
💬 Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba

https://www.hepsilaptop.com/bilgisayar-performansini-artiracak-ipuclari

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları

Cihaz hakkında bilgi verebilir misiniz?