0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ana SayfaBlogNvidia vs AMD : Bir Sonraki Grafik Kartınız Hangisi Olmalı?

Nvidia vs AMD : Bir Sonraki Grafik Kartınız Hangisi Olmalı?

Nvidia vs AMD : Bir Sonraki Grafik Kartınız Hangisi Olmalı? AMD ve Nvidia günümüzde sık sık tercih edilen iki öneli grafik kartıdır. Bu noktada bireyler kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu iki grafik kartı arasından seçimlerini yapabilmektedir. Şimdi gelin, bu iki grafik kartını ve hangisinin sizin için uygun olduğunu inceleyelim.

Nvidia vs AMD : Bir Sonraki Grafik Kartınız Hangisi Olmalı?

Nvidia vs AMD

AMD

Nvidia vs AMD. 1960’ların sonlarında ABD, California’da ikincil bir çip üreticisi olarak faaliyete başladı ve Ram ve kayıtlar üretti. İlk ürünü Am9080’i 1975’te tasarladı, Intel 8080’e karşı çıktı. Daha sonra 1980’de ikinci kaynak üretici olarak Intel ile bir anlaşma yaptı. 1990’larda Intel ile rekabet edebilmek için Am386’yı üretti.

Büyük atılım 2006’da AMD için Grafik işlemci şirketi ATI teknolojilerini satın alarak onlara bir GPU çip marka kimliği kazandırdı. Daha sonra ise 2008’de bir imalat şirketi Global dökümhaneler üretim için bir yan ürün oldu. Bu iki ana faaliyet, AMD’nin kendisini bir çip üreticisi olarak kurmasına yardımcı oldu. Daha sonra grafik ve bilgi işlem çiplerine odaklandı.

Nvidia

Nvidia vs AMD. 1990’ların ortalarından itibaren yeni nesil bilgi işlem özellikle grafikler üzerine odaklanmıştır. 1998’deki ilk ürünü olan Riva TNT, onları grafik yonga üreticisi olarak tanıtmaktadır. 1999’da geliştirilen GeForce 256, onların amiral gemisi ürünü oldu ve Xbox gibi Microsoft ürünlerine girmelerine yardımcı oldu. Çoklu satın almalar, Grafik işlemci alanında güçlü bir oyuncu olarak büyümelerine yardımcı oldu.

AMD ve Nvidia Arasındaki Temel Farklılıklar

AMD ile Nvidia arasındaki bazı önemli farklar şu şekildedir:

Performans

Radeon, ATI’nin (Array Technology Inc) orijinal ürünüydü ve ATI, Nvidia’nın ana rakibiydi. ATI’nin AMD tarafından satın alınmasından sonra, NVIDIA ve AMD ile iki oyunculu GPU pazarı haline gelmiştir. Radeon markası GeForce’a kafa tutarak rakpi konumuna gelmiştir. AMD, GPU pazarında Intel ile tamamlanan CPU pazarındakine benzer şekilde daha düşük bir pazar payına sahiptir. GPU işlemcilerin performansını karşılaştırmadaki kriterler, belirli bir zamanda işlenen kare sayısı ve Crysis gibi oyunları ne kadar hızlı çalıştırabildiği olabilir.

Donanım

Nvidia ileri teknoloji kullanır ve üstün performansıyla kendini gösterir. Üretilen ısı daha azdır ve dolayısıyla güç tüketimi de daha azdır. AMD bu boşlukları işlemci gücü ile daha fazla bellek kullanarak telafi eder ve daha fazla güç tüketir. AMD’nin yeni ürünlerinde kapattığı boşluk buydu.

Teknoloji

Nvidia vs AMD. Nvidia, CUDA (compute united device mimarisi) çekirdeklerini, AMD ise Stream işlemcilerini kullanır. Bu iki çekirdek arasında herhangi bir performans farkı görünmüyor.

Yazılım

İnce ayarlanmış yazılım, donanım boşluğunu kapatarak performansta fark yaratır. Sürücüler her ikisi tarafından da sık sık güncellenir ve nVIDIA tutarlılık ve kararlılık açısından biraz puan alır. Bu farklılıkların dışında eşit şartlardadır.

Akış ve Kayıt

Akış ve kayıt sırasında Nvidia durumunda gelişmiş video kalitesi için her iki oynatıcı da aynı seviyededir.

Dikey Senk Değiştirme

Bu, monitörün yenileme hızını kare hızıyla senkronize ederek ekranın yırtılmasını önler. AMD’nin Freesync’i ve Nvidia’nın Gsync’i çözümü sağlar ve performans açısından karşılaştırılabilir. Freesync, maliyet açısından daha iyi bir çözümdür ve Gsync genel performansta kazanır.

Nvidia vs AMD. Sonuç olarak Amd uygun fiyatlı seçenekler ile ön plana çıkarken Nvidia ise çok daha yüksek performans göstermektedir. Bu nedenle bütçenizi çok aşmadan bir tercih yapmak istiyorsanız Amd’yi, performansın sizin için daha önemli olduğunu düşünüyorsanız Nvidia’yı tercih etmelisiniz.

Bilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Son Yazılar

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyun bilgisayarı satın almak pek çok oyun severin hayalidir. Ancak bilgisayarı satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği en önemli soru işaretlerinden bir tanesidir. Siz...

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir? Yeni bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız mevcut çok çeşitli seçenekler sizi yorabilir. Ekranı yenilemek için yüksek...

Bilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Günümüzde Hard Disklerin döneminin kapanması ile birlikte SSD'ler çok daha ön plana çıkmıştır. Solid State Drive olarak bilinen bu diskler çok daha iyi bir...

Ürünlerimiz

Sohbet başlatın!
1
💬 Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba

https://www.hepsilaptop.com/nvidia-vs-amd-grafik-kartiniz-hangisi

Nvidia vs AMD : Bir Sonraki Grafik Kartınız Hangisi Olmalı?

Cihaz hakkında bilgi verebilir misiniz?