0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ana SayfaBlogDizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir? Yeni bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız mevcut çok çeşitli seçenekler sizi yorabilir. Ekranı yenilemek için yüksek bir frekansın yanı sıra birçok bilgisayarın en büyük satış noktalarından biri geliştirilmiş 4K çözünürlüğüdür. Genellikle 120Hz veya 144Hz panel ile pazarlanan cihazları göreceksiniz.

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Bu, ortalama tüketicinin kafasını en çok karıştıran özelliklerden biridir. Çünkü 120Hz ve 144Hz dendiğinde tüketicilerin zihninde net şeyler oluşmaz. Bu noktada ekran yenileme hızı ve 120Hz, 144Hz ile ilgili detaylı bir şekilde inceleme yapmak gerekecektir.

Hz Nedir?

Bir bilgisayar ekranında görüntülerin sürekli yenilendiğini görebilirsiniz. Bu yenilenmeler arka arkada gelen karelerin saniyede kaç adet olduğu ile ilgilidir. Tazeleme hızı olarak da ifade edilen yenileme hızı bir ekranın bir saniyede kaç karenin ekrana getirdiğini ifade etmektedir. Bu değer ise Hz cinsinden ölçülmektedir.

İnsanlar genellikle 120 Hz’in performansla bir ilgisi olduğunu düşünmektedir. Çünkü bu, işlemci saat hızlarının tanımlanma şekline benziyor. Aslında, terim biraz farklı bir özelliği tanımlamaktadır. Yani yenileme hızını ifade etmektedir.

Yenileme hızı, bir ekranın görüntüsünü saniye başına güncelleme sayısı olarak ifade edilmektedir. Hareket, kareler arasındaki farkla gösterildiğinden, yenileme hızı, görünür kare hızına etkin bir şekilde katı bir sınır koyar. Bununla birlikte, yenileme hızı kare hızı ile aynı değildir. Yenileme hızı monitörün bir özelliğidir. Kare hızı ise kendisine gönderilen bilgilerin bir özelliğidir. Ekranda gösterilenler üzerinde anlaşmak zorundadır.

Bir oyunu 100 fps’de (saniyede kare) çalıştırabiliyorsanız, saniyede birçok kez yenilenebilen bir monitörde oynamanın somut bir faydasını göreceksiniz. Ancak, klasik 24 fps hızında bir film izliyorsanız, daha yüksek yenileme hızına sahip bir ekran herhangi bir fark yaratmaz.

Bilgisayarınız 120 Hz veya 240 Hz monitörle eşleşecek kadar yüksek kare hızında bir oyun oynatabiliyorsa hareketli bir görüntünün algılanan netliğinde gözle görülür bir değişiklik göreceksiniz. Bu noktada yenileme hızının bilgisayarı kullanacağınız amaca göre yeterli ya da yetersiz olduğunu anlayabilirsiniz.

Ekran Yenileme Hızının Yüksek Olması Size Ne Sağlar?

Ekran yenileme hızının yüksek olması ekranda beliren görüntülerin pürüzsüz bir şekilde sizlere sunulması anlamına gelmektedir. Örneğin bir web sayfasını kaydırmanız durumunda ekranın hızlıca yenilenmesi gerekir. Aksi takdirde görüntü son derece yavaş bir şekilde gelecek ve bu da kötü bir performansa neden olacaktır.

Özellikle 120 Hz ve 144 Hz ekran yenileme hızına sahip olan dizüstü bilgisayarlarında ekran performansının son derece yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Bu durumda ekranda takılmalarda çok az  meydana gelecektir. Ancak 60 Hz ekran yenileme hızının olduğu dizüstü bilgisayarlarda ciddi bir ekran yenileme problemi vardır. 60Hz’de göze önemli ölçüde çarpan titreme ve takılmalar meydana gelecektir.

Bunun yanı sıra 60Hz’nin altındaki değerlerde de çok daha rahatsız edici bir görüntü oluşmaktadır. Bu nedenle kesinlikle 120Hz ve 144Hz değerlerinde dizüstü bilgisayarların tercih edilmesi gerekmektedir.

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları

Son Yazılar

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyun bilgisayarı satın almak pek çok oyun severin hayalidir. Ancak bilgisayarı satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği en önemli soru işaretlerinden bir tanesidir. Siz...

Bilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Günümüzde Hard Disklerin döneminin kapanması ile birlikte SSD'ler çok daha ön plana çıkmıştır. Solid State Drive olarak bilinen bu diskler çok daha iyi bir...

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları. Bilgisayarlar ilk aldığınızda adeta bir canavar gibi çalışır. Ancak kullanmaya başladıkça yavaşlama, ısınma, kasma gibi problemler meydana gelebilir. Söz konusu...

Ürünlerimiz

Sohbet başlatın!
1
💬 Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba

https://www.hepsilaptop.com/dizustu-ekran-yenileme-hizi

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Cihaz hakkında bilgi verebilir misiniz?