0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ana SayfaBlogBilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Bilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Günümüzde Hard Disklerin döneminin kapanması ile birlikte SSD’ler çok daha ön plana çıkmıştır. Solid State Drive olarak bilinen bu diskler çok daha iyi bir performans elde etmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

SSD’ler sabit disklerden çok daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Sabit diskler bilgiye erişim için disk döndürürken SSD’ler ise bilgiyi flaş hafıza çiplerine depolamaktadır. Bu kapsamda birbirinden farklı özelliklerde disklerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Peki, bilgisayarınız için en uygun olanını nasıl seçersiniz? Şimdi gelin, bu sorunun cevabını hep birlikte inceleyelim.

Bilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Uyumluluk

Disk almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli detay uyumluluktur. Bilgisayarınız ile diskin uyumlu olması gerekir. Piyasada pek çok disk seçeneği bulunur. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Sata 3.0

Hem laptop hem de masaüstü bilgisayarınızı hızlandırmak için kullanabileceğiniz Sata 3.0 yeni nesil disklerden biraz daha yavaştır. Maksimum okuma ve yazma hızının 600 mb/s olduğu bilinmektedir.

M.2 SSD

Ekstra güç kablosu ile SATA kablosuna herhangi bir şekilde ihtiyaç duymadan tüm veri ve enerjilerin aktarım işlemlerinin yapıldığı m.2 mSATA birimi tarafından geliştirilmiştir. Son dönemlerde en sık tercih edilen disk modellerinden bir tanesi olan m.2 esnek fiziksel özelliklere sahiptir.

Genel olarak katı hal depolama uygulamaları ve küçük cihazlarda bulunan m.2 diskler pek çok cihaz ile uygun kullanıma sahiptir. m.2 depolama cihazları ara yüzlerin oluşturulmasında da sık sık tercih edilen mantıksal cihaz seçenekleri arasında yer almaktadır.

NVme SSD

Geçici Olmayan Bellek Ekspresi olarak Türkçeleştirilen NVme; ekran kartı, WİFİ kartları gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Depolama

Günümüzde tek bir oyun dahi diske sığmayabiliyor. Bu nedenle yüksek kapasiteli bir diskin tercih edilmesi çok daha kullanışlı bir hal alacaktır. Farklı kapasitelerde disk türleri bulunmaktadır. Yüksek performans, hız ve yüksek depolama alanı sunan SSD türlerini tercih etmelisiniz. 128 GB’dan 8 TB’a kadar farklı depolama alanları olan diskleri detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra disk tercihi yaparken okuma ve yazma hızına çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu kapsamda okuma ve yazma hızının diskin kalitesi ile doğrudan ilgili olduğunu ifade edebiliriz.

SSD Kullanmanın Avantajları

Yukarda bahsedilen kriterleri göz önünde bulundurarak bilgisayarınız için en uygun SSD modeline kolayca sahip olabilirsiniz. Ancak disk modellerinin sizlere sağladığı avantajları da göz önünde bulundurmanız da fayda vardır. SSD teknolojisi hızının yanı sıra uzun ömür ve sessizlik gibi çeşitli avantajlara da sahiptir. mikrodenetleyici temeli kapsamında inşa edilmiş olan SSD uzun kullanım senaryolarında herhangi bir şekilde ses problemi yaşamanıza neden olmaz.

Gelişen teknoloji ile birlikte son derece uzun ömürlü bir kullanıma sahip olan bu diskler, kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktadır. SSD çözümleri sağladıkları avantajlar neticesinde veri merkezleri ile bulut depolama platformları da dahil olmak üzere pek çok şirket tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Siz de bu ürünleri detaylı bir şekilde inceleyerek bilgisayarınız ve ihtiyaçlarınız için en uygun olanı kısa bir süre içerisinde satın alabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları

Son Yazılar

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları

Bilgisayarınızın Performansını Artıracak İpuçları. Bilgisayarlar ilk aldığınızda adeta bir canavar gibi çalışır. Ancak kullanmaya başladıkça yavaşlama, ısınma, kasma gibi problemler meydana gelebilir. Söz konusu...

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Dizüstü Bilgisayarlarda Ekran Yenileme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir? Yeni bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız mevcut çok çeşitli seçenekler sizi yorabilir. Ekranı yenilemek için yüksek...

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyun bilgisayarı satın almak pek çok oyun severin hayalidir. Ancak bilgisayarı satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği en önemli soru işaretlerinden bir tanesidir. Siz...

Ürünlerimiz

Sohbet başlatın!
1
💬 Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba

https://www.hepsilaptop.com/en-uygun-ssd-nasil-secersiniz

Bilgisayarınıza En Uygun SSD Nasıl Seçersiniz?

Cihaz hakkında bilgi verebilir misiniz?